Copyright 2019

About
Contact

سياوش حميدی

متولد ۱۵ ديماه ۱۳۶۱

نوازندگی گيتار را از سال ۱۳۷۷ در محضر آقای فرزاد دانشمند آغاز نمود. بعد از اخذ ديپلم رياضی فیزیک، در سال ۱۳۸۱ در رشته‌ی موسیقی کلاسیک دانشگاه تهران پذیرفته شد. در مدت تحصيل در دانشكده هنرهای زيبا از محضر اساتيدی همچون خانم دكتر آذين موحد (همنوازی – تئوری و تاريخ موسيقی و الكساندر تكنيك) ، دكتر سيمون آيوازيان (گيتار كلاسيك) ، جناب آقای عليرضا مشایخی (هارمونی – كنترپوان و فرم) ، دکتر کیاوش صاحب نسق (هارمونی فونكسيونل و آهنگسازی)، دكتر شاهين فرهت (هارمونی و اركستراسيون) ، جناب آقای نادر مشايخی (اركستر و مبانی موسيقی مدرن) بهره برد.

او همچنین دو دوره در مستركلاس‌های خانم دكتر ليلی افشار (گيتار كلاسيك) شركت نموده و مدتی نيز نزد آقای پدرام فلسفی به فراگيری گيتار پرداخته است. 

پايان‌نامه‌ی دوره‌ی ليسانس خود را با عنوان سوئيت چهارگاه (آهنگسازی) در خدمت آقای دكتر كياوش صاحب‌نسق به اتمام رساند و در سال ۱۳۸۶ در مقطع كارشناسی ارشد آهنگسازی در دانشگاه هنر پذيرفته شد. در طول دوره فوق لیسانس از محضر اساتيدی همچون دكتر كياوش صاحب نسق ( آهنگسازی – اركستراسيون و فرم) ، جناب آقای نادر مشايخی ( آهنگسازی – اركستراسيون و فرم)

و آقايان شريف لطفی، احمد پژمان، شاهرخ خواجه نوری، هوشیار خیام بهره برد. پایان نامه فوق لیسانس خود را با موضوع موسیقی اسپکترال (طیفی) و تلفیق آن با موسیقی سنتی و کلاسیک ایران در قالب قطعه‌ای برای ارکستر زیر نظر دکتر کیاوش صاحب‌نسق و مشاوره دکتر هوشیار خیام در بهمن ماه سال ۸۹ به پایان رساند. 

در این سالها فعاليت‌های فرهنگی و اجرایی بسیاری داشته از جمله : 

– دو سال دبير کانون موسيقی دانشگاه تهران

– يک سال نائب دبير مجمع موسيقی دانشجويان دانشگاه‌های ايران (زير نظر وزارت علوم) 

– دبیر و مدیر اجرایی فستیوال موسیقی موتسارت در سال ۸۵ در دانشگاه تهران به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تولد موتسارت

– دبير بخش موسيقي کلاسيک پنجمين جشنواره‌ی موسیقی دانشجويی دانشگاه‌های ايران در سال ۸۳

– مديريت و اجرای بيش از ۶۰ کنسرت و برنامه پژوهشی در دانشکده هنرهای زیبا، دانشگاه تهران

– مدرس موسیقی در آموزشگاه‌های رنگآهنگ، کمان، سل، آوای زمین، پویا، عرفان، مهرآیین، مکتب خانه میرزا عبدالله، فرهنگسرای بهمن و … در رشته های گیتار کلاسیک – همنوازی – تئوری موسیقی – سلفژ – هارمونی و کنترپوان – مبانی فرم و آنالیز – مبانی آهنگسازی

همچنین ترجمه و چاپ کتاب‌های:

– متد آموزش گیتار آکسفورد (دو جلد)، انتشارات نارون / سال ۱۳۹۰

– آموزش پیانو مایکل آرون (سه جلد)، انتشارات نارون / سال ۱۳۹۱

– Pummping Nylon (کتاب پرورش تکنیک نوازندگی برای گیتار)، انتشارات نارون / سال ۱۳۹۳

– قطعات برگزیده برای تکنیک‌های Pummping Nylon ( در دو سطح ابتدای تا متوسطه و متوسطه تا حرفه‌ای)، انتشارات نارون / سال ۱۳۹۳

– نت‌نگاری و ویرایش کتاب بوی باران، انتشارات پارت / سال ۱۳۹۱

– نت‌نگاری و صفحه‌بندی کتاب آموزش تار و سه‌تار، عیسی غفاری در سه جلد، انتشارات نارون / سال ۱۳۹۳

عکاسی را از سال ۱۳۸۵ آغاز کرد. در ابتدا بصورت خودآموز به تجربه عکاسی پرداخت و با مطالعه و تمرین ممارست این تجربه را ادامه داد. از سال ۱۳۹۰ دوره‌های شناخت نور و عکاسی تبلیغاتی نزد آقای پرهام تقی‌اف گذراند و در ادامه راه با شرکت در کلاس‌های آقای رضا موسوی به صورت حرفه‌ای وارد عرصه عکاسی تئاتر شد. در این سالها با شرکت در جشنواره‌های مختلف موفق به کسب جوایزی نیز شد.
– دریافت جایزه برتر در جشنواره تئاتر شهر در سال ۱۳۹۳
– دریافت جایزه اول گروهی در جشنواره تئاتر شهر سال ۱۳۹۴
– دریافت جایزه سوم در جشنواره تئاتر شهر سال ۱۳۹۴
– انتخاب ۴ عکس عکاسی تئاتر در جشنواره فجر سال ۱۳۹۶
از سال ۱۳۹۵ و به دلیل علاقه قلبی و شخصی به هنر مدرن و معاصر و فلسفه هنر در دوره کلاس‌های تاریخ هنر معاصر دکتر علیرضا سمیع آذر ثبت نام نمود و بعد از گذراندن ۸ ترم موفق به دریافت گواهی پایانی این دوره شد و در ادامه وارد حیطه عکاسی مفهومی و معاصر شد و در این راه از محضر آقای رهام شیراز مشغول به مشق و تجربه است.

BOOKS

Pumping NYLON

کتاب تکنیک نوازندگی در گیتار اثر اسکات تنانت – جلد اول

مهمترین نکته‌ای که استادان و هنرجویان در این کتاب مشاهده می‌کنند، روش لذت بخش و شاد برای تمرین و رفع مشکلات تکنیکی در نوازندگی گیتار می‌باشد. در این کتاب یک پیام درونی است که می‌گوید: اگر بخواهید، به راحتی می‌توانید موانع را پشت سر بگذارید و به مشکلات از دیدی دیگر بنگرید و قدرت خلاقانه‌ی خود را برای حل این مشکلات به‌کار بگیرید. بدون اغراق هر کس که مشغول به یادگیری در این کتاب خواهد یافت که متفاوت از نکاتی است که تا به حال آموخته است.

Siavash Hamidi

Enjoy Playing Guitar Oxford (1)

کتاب آموزش گیتار آکسفورد اثر دبی کرکنل – ترجمه سیاوش حمیدی _ جلد اول
اين كتاب یکی از شناخته‌شده‌ترین متدهای مُدرن برای آموزش گیتار کلاسیک به هنرجویان مبتدی است.
کتاب «آموزش گیتار آکسفورد ۱» نوشته‌ی «دبی کرکنل» را «سیاوش حمیدی» ترجمه و تدوین کرده است. این کتاب، ویرایش جدید کتاب اول مجموعه‌ی «از نواختن گیتار لذت ببرید» است. درس‌های این کتاب، نت‌خوانی و نت‌نویسی و مبانی مقدماتی نواختن گیتار را به صورت گام‌به‌گام و دقیق به هنرجویان می‌آموزد. هدف کتاب این است که مسائل آموزشی موسیقی از جمله بداهه‌سرایی و بداهه‌نوازی، خلق ملودی‌های ساده و ثبت آن‌ها، نواختن از طریق گوش‌دادن و تقویت شنوایی، معرفی و آشنایی با هنر هم‌نوازی و آکومپانیمان (همراهی) قطعات با استفاده از آکوردها و استیناتوها را آموزش دهد. به همراه این کتاب، لوح فشرده (CD) ارائه شده که مرجع قطعات آن است (اجرا و ضبط تمام قطعات کتاب به همراه دوئت‌ها و تریوها برای شنیدن و تمرینات بیشتر) و به یادگیری بیشتر هنرآموزان کمک می‌کند. این کتاب بیش از هفتاد قطعه موسیقی متنوع و لذت‌بخش به همراه تمرین‌هایی برای یادگیری نکات تکنیکی و تئوری‌های آموزش‌داده‌شده دارد. کتاب حاضر را انتشارات «گنجینه کتاب نارون» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.

Siavash Hamidi

Enjoy Playing Guitar Oxford (2)

کتاب آموزش گیتار آکسفورد اثر دبی کرکنل ترجمه سیاوش حمیدی جلد دوم

جلد دوم در ادامه مطالب جلد اول بوده و با رویکردی شفاف و دقیق به هدایت هنرجو به مراحل پیشرفته‌تر گیتار می‌پردازد. در این جلد پوزیسیون‌های جدید روی دسته گیتار (دوم، پنجم و هفتم)، تکنیک‌های نوازندگی اِسلر دست چپ، باره و همچنین ایده‌های نوازندگی موزیکال با استفاده از قطعات گوش‌نواز سولو، دوئت و تریو معرفی می‌شود. این کتاب منبع ایده‌آلی برای نوازندگانی است که به دنبال گسترش مهارت نوازندگی گیتار کلاسیک خود می‌باشند. تمرین‌ها و قطعات کتاب طیف وسیعی از موسیقی کشورها و فرهنگ‌های مختلف از قطعات شناخته شده موسیقی کلاسیک، ملودی‌های عامیانه آمریکای لاتین، آهنگ های جَز و بلوز تا موسیقی ضربی ترکی و … را دربرگرفته و باعث ایجاد جذابیت در یادگیری تکنیک گیتارکلاسیک شده است.

Siavash Hamidi

MICHAEL AARON (PIANO COURSE)

کتاب اول «آموزش قدم به قدم پیانو» شامل 47 عنوان و روش آموزشی مانند «مفاهیم اولیه موسیقی»، «گام»، «آموزش نت‌خوانی»، «تمرین تریل برای دست راست»، «نمودار دینامیک»، «تمرین برای استاکاتو»، «تنالیته سی بمل ماژور» و «تمرین گام» است.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «علاقه به نوازندگی به عنوان راهی برای ابراز احساسات در بسیاری از افراد وجود ذاتی دارد. متد مایکل آرون با ایجاد جذابیت برای هنرجویان به پرورش و باروری این علاقه و احساسات کمک می‌کند.»

همچنین در بخش دیگر می‌خوانیم:«در اصول روانشناسی گیرایی و جذابیت خالق توجه و توجه خالق حافظه است، به همین منظور و برای ترغیب هنرجویان به ادامه یادگیری و توجه در این کتاب قطعات ملودیک وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در کنار این جذابیت ملودیک به معرفی یکی از تکنیک‌های پایه و مهم پیانو می‌پردازند.»

مؤلف: مایکل آرون

ناشر: موسسه انتشارات نارون

کتاب نارون

مترجم: سیاوش حمیدی

Siavash Hamidi

MICHAEL AARON (PIANO COURSE)

کتاب دوم «آموزش قدم به قدم پیانو»

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «علاقه به نوازندگی به عنوان راهی برای ابراز احساسات در بسیاری از افراد وجود ذاتی دارد. متد مایکل آرون با ایجاد جذابیت برای هنرجویان به پرورش و باروری این علاقه و احساسات کمک می‌کند.»

همچنین در بخش دیگر می‌خوانیم:«در اصول روانشناسی گیرایی و جذابیت خالق توجه و توجه خالق حافظه است، به همین منظور و برای ترغیب هنرجویان به ادامه یادگیری و توجه در این کتاب قطعات ملودیک وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در کنار این جذابیت ملودیک به معرفی یکی از تکنیک‌های پایه و مهم پیانو می‌پردازند.»

مؤلف: مایکل آرون

ناشر: موسسه انتشارات نارون

کتاب نارون

مترجم: سیاوش حمیدی

Siavash Hamidi

MICHAEL AARON (PIANO COURSE)

کتاب سوم «آموزش قدم به قدم پیانو»

در اصول روانشناسی گیرایی و جذابیت خالق توجه و توجه خالق حافظه است، به همین منظور و برای ترغیب هنرجویان به ادامه یادگیری و توجه در این کتاب قطعات ملودیک وجود دارند که هر کدام از آن‌ها در کنار این جذابیت ملودیک به معرفی یکی از تکنیک‌های پایه و مهم پیانو می‌پردازند.

مؤلف: مایکل آرون

ناشر: موسسه انتشارات نارون

کتاب نارون

مترجم: سیاوش حمیدی

Siavash Hamidi